I'm unable to understand

Started 3 weeks ago by Ayushi Singla in

image.png 244.53 KBimage.png 212.2 KBimage.png 193.44 KBimage.png 73.92 KB

Body

23 Replies

  • Replied 3 weeks ago

    Report

    Im unable to understand image.png 162.55 KBPls explain the solution in details

  • Replied 3 weeks ago

    Report

    I'm unable to understand Bhikaji Foods purchases 10000 kgs of Pickle from cottage industries, every month. Company has the tradition to sell it in two packing size of 4 & 6 kgs per tin. Due to market conditions, company saw an incremental rise in the demand for 4kg tin whereas the lukewarm order position for 6kg tin. This forced the company to increase the prlce of 4kg & reduce for 6kh packing. In the process, company earns INR3000 per tin of 4kg, whereas it loses INR2000 per tin of 6kg. Calculate the ratio of the rates at which the company sells the pickle.a) 4: 6b) 7: 8c) 21: 8d) 10: 6

  • Replied 3 weeks ago

    Report

    I'm unable to understand Bhikaji Foods purchases 10000 kgs of Pickle from cottage industries, every month. Company has the tradition to sell it in two packing size of 4 & 6 kgs per tin. Due to market conditions, company saw an incremental rise in the demand for 4kg tin whereas the lukewarm order position for 6kg tin. This forced the company to increase the prlce of 4kg & reduce for 6kh packing. In the process, company earns INR3000 per tin of 4kg, whereas it loses INR2000 per tin of 6kg. Calculate the ratio of the rates at which the company sells the pickle.a) 4: 6b) 7: 8c) 21: 8d) 10: 6