Started 3 weeks ago by deepanshu jain in
Question :- Due to 25% hike in the price od rice per k.g a person is able to purchase 5 k.g less for 200. Find the increased price of rice per k.g . Doubt : so i have seen the solution of this vedio but i am not able to understand from where 25 k.g of rice came and how we get 20k.g of rice
Body
34 Replies
-
Replied 3 weeks ago
i am not able to understand I am not able to solve these 2 questions Screenshot 2024-11-08 213924.png 31.35 KBScreenshot 2024-11-08 213914.png 49.44 KB https://d2ri5jhbzuxt54.cloudfront.net/institute/catking/tickets/users/99169/c5e650ff9bda441296c04a6fbf775bf1.png
Replied 3 weeks ago
i am not able to understand I am not able to solve these 2 questions Screenshot 2024-11-08 213924.png 31.35 KBScreenshot 2024-11-08 213914.png 49.44 KB https://d2ri5jhbzuxt54.cloudfront.net/institute/catking/tickets/users/99169/c5e650ff9bda441296c04a6fbf775bf1.png